Modnie i Zdrowo

Jak dbać o skórę zimą

19 stycznia 2021 | Opracowanie Aneta Gieroń
Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Czas mrozów,  to nie jest najlepszy czas dla naszej skóry. Połączenie mrozu i suchego powietrza z ogrzewania sprawia, że skóra staje się sucha oraz zaczerwieniona. Zima objawia się również gorszym dostępem do słońca, czyli rezerwuaru witaminy D. Do tego nie mamy możliwości zjadania świeżych, sezonowych warzyw. Obniża to poziom witamin w organizmie, a co za tym idzie – skóra nie jest tak odżywiona, jak podczas wiosny czy lata.

Usta to jedna z najbardziej narażonych na mróz część naszego ciała. Jak je pielęgnować? Najlepsze w tym wypadku są pomadki, które w swoim składzie mają np. wosk pszczeli lub inną substancję, która zatrzymuje wodę i sprawia, że usta pozostają jędrne i nawilżone. Ponadto dobrym sposobem na utrzymanie ust w dobrej kondycji jest regularne stosowanie peelingu. Dzięki niemu szybciej pozbędziesz się suchego naskórka i zmobilizujesz komórki do regeneracji. Peeling taki możesz wykonać samodzielnie, np. stosując dowolny olej oraz cukier. Uzyskasz w ten sposób słodki scrub, który doskonale sprawdzi się w częstej pielęgnacji.

Dłonie zimą też cierpią

Skóra dłoni w trakcie zimy może być przesuszona i szorstka, głównie ze względu na wiatr i zmiany temperatury. Dobrym sposobem na utrzymanie dłoni w dobrej kondycji jest częste (nawet kilka razy w ciągu dnia) stosowanie odpowiedniego kremu do rąk. Jaki krem będzie odpowiedni? Na pewno lepsze są produkty tłuste, które zawierają np. masło shea. Dodatkowo ucieczce wody ze skóry dłoni pomóc może olejek arganowy, lniany lub z orzechów makadamia. Regularna pielęgnacja pomoże chronić dłonie przed bolesnym pękaniem skóry, które często nas dotyka w trakcie zimy.

Pielęgnacja skóry twarzy

Chociaż może się to wydawać nielogiczne, to podczas zimy musisz chronić swoją twarz przed… słońcem. Dlaczego? W trakcie zimy słońce jest znacznie ostrzejsze – przekonał się o tym każdy, kto w tę porę roku wybrał się w góry. Mimo iż nie mamy do czynienia z latem, to skórę twarzy dobrze jest chronić przed przesuszeniem (np. z powodu wiatru), ale także przed działaniem promieni słonecznych. Odpowiedni filtr powinien w zupełności wystarczyć – ewentualnie możesz zastosować lżejszy krem. Pamiętaj przy tym, aby nie obciążać skórę zbyt ciężkim makijażem (aczkolwiek jego warstwa nie powinna być zbyt cienka, jeśli już chcesz się nim chronić), ponieważ wpłynie to negatywnie na jej kondycję.

Reszta ciała też potrzebuje ochrony! Chociaż zima czy jesień to idealne pory na długie, gorące kąpiele, to z uwagi na skórę nie powinno się ich nadużywać. Gorąca woda zmywa ochronny film z naszej skóry i narusza jej równowagę lipidową. Z tego powodu łatwiej o przesuszenia i podrażnienia, które bywają nieestetyczne. Uważaj również na niektóre typu tkanin, np. wełniane swetry mogą podrażniać, a ubrania wykonane z poliestru utrudniają