Modnie i Zdrowo

Kleszczowe zapalenie mózgu – objawy i powikłania

5 lipca 2017 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

Fot. Pixabay

Kleszczowe zapalenie mózgu to bardzo poważna choroba układu nerwowego, która przenoszona jest przez kleszcze. Jej leczenie może potrwać nawet rok. Jakie są objawy kleszczowego zapalenia mózgu? Jakie powikłania powoduje kleszczowe zapalenie mózgu?

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to bardzo ciężka i ostra choroba centralnego układu nerwowego, wywoływana zakażeniem wirusowym. By się nią zarazić, wystarczy tylko ukłucie mierzącej około milimetra larwy kleszcza. Niestety bardzo trudno jest temu przeciwdziałać zwłaszcza, że nasza aktywność na świeżym powietrzu w okresie letnim oraz lekka odzież sprzyja atakom kleszczy.

Objawy kleszczowego zapalenia mózgu

Pierwsze objawy to gorączka, dreszcze i ból mięśni, które często mylone są z objawami grypy. Gdy jednak pojawiają się u dziecka lub dorosłego w okresie od 7 do 14 dni po ukąszeniu przez kleszcza, oznacza to, że chory cierpi na kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Aby wykryć wirusa wykonuje się badania krwi w celu oznaczenia obecności przeciwciał IgM specyficznych dla antygenów TBEV (wirusa kleszczowego zapalenia mózgu).

Kolejny etap choroby, może przebiegać znacznie bardziej burzliwie. Bowiem zaatakowany wirusem gorączkuje, wymiotuje, boli go głowa, ma nudności, może tracić też przytomność. Leczenie szpitalne polega wówczas jedynie na łagodzeniu objawów i może trwać wiele tygodni, a nawet rok. Nie istnieją leki, mogłyby szybko poprawić stan zdrowia chorego lub wpłynąć na rokowanie. Istnieje natomiast szczepionka, która podana odpowiednio wcześnie, najlepiej wiosną, prowadzi do wytworzenia odporności i chroni przed chorobą po narażeniu czyli ukłuciu przez zakażonego kleszcza.

Kleszczowe zapalenie mózgu o ciężkim przebiegu może nieść ze sobą poważne powikłania takie jak: niedowłady, depresja, zanik mięśni czy stałe bóle głowy

Warto wiedzieć…

Polacy od kilku lat coraz liczniej przyjmują szczepienia chroniące przed kleszczowym zapaleniem mózgu. Jest to efekt prowadzonych w mediach oraz w internecie kampanii społecznych, które mają uświadamiać zagrożenia niesione przez kleszcze. Szczegółowe informacje na temat szczepień przeciw KZM można znaleźć na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny oraz na stronie zaszczepsiewiedza.pl.