Modnie i Zdrowo

Szafran – skuteczny w leczeniu stanów depresyjnych i nie tylko

4 maja 2017 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

Fot. Hepatica

Wygląda jak ozdobny krokus, głównie ze względu na charakterystyczne, fioletowe kwiaty. W rzeczywistości ma jednak dużo szersze zastosowanie. Już w starożytności stosowany był w  leczeniu łagodnych lub bardziej zaawansowanych stanów depresji. Z kolei używany jako przyprawa, korzystnie wpływa na proces trawienia. Co warto wiedzieć o szafranie?

Szafran jest substancją, którą pozyskuje się z krokusa uprawnego. Rośnie on w pasie od Morza Śródziemnego, przez Iran, aż po Indie. Posiada wiele cennych właściwości, dlatego stosowany jest nie tylko jako roślina ozdobna, ale również jako przyprawa. Ponadto dobrze sprawdza się również w medycynie.

Zarówno w ajurwedzie, jak i tradycyjnej medycynie arabskiej, szafran służył jako środek przeciwbólowy, wykrztuśny i pobudzający, dlatego stosowano go w łagodzeniu objawów przeziębienia. Używany jako przyprawa, usprawnia proces trawienia, a także pomaga w walce z wrzodami żołądka i dwunastnicy. Właściwości antyoksydacyjne związków, które zawarte są w tej roślinie, chronią również układ sercowo-naczyniowy przed zmianami miażdżycowymi. Poza tym stosowanie szafranu obniża ciśnienie krwi, a także hamuje apetyt. Badania wykazują, że naturalny ekstrakt z szafranu wykazuje również korzystne działanie terapeutyczne, w porównaniu do innych farmaceutycznych antydepresantów.

Szafran jako środek antydepresyjny

Wspomaganie leczenia łagodnych i bardziej zaawansowanych stanów depresji za pomocą szafranu, znane jest już od starożytności. Zawiera on bowiem dwa aktywne składniki krocynę i safranal, które korzystnie wpływają zwiększenie stężenia stężenia tzw. „hormonów szczęścia” tj. serotoniny i dopaminy.

Poziom serotoniny ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie i odczuwanie przez nas stresu. Dlatego, gdy w organizmie jest jej za mało, dokucza nam obniżony nastrój i gorzej radzimy sobie w sytuacjach stresowych. Poza tym, przy jej niedoborze jesteśmy bardziej skłonni do agresji, a także do odczuwania lęku.

Dopamina podobnie jak serotonina, odpowiada za nasze samopoczucie, ale również za energię, motywując nas do działania. W przypadku jej niedoboru, mamy trudności z rannym wstawaniem, a w ciągu dnia odczuwamy ciągłe zmęczenie.

Aby zachować dobre samopoczucie i równowagę emocjonalną, niekiedy warto wspomóc się preparatami, najlepiej pochodzenia roślinnego, które poprawiają jakość snu, zmniejszają dolegliwości zespołu napięcia przedmiesiączkowego, łagodzą depresję, niepokój, napięcie nerwowe, gniew i rozdrażnienie. Obecnie na polskim rynku pojawił się Affron, który zawiera wyciąg kwiatów szafranu.