Wybór butów do garnituru
12 lipca 2019 |Modą – także męską – rządzi kilka złotych zasad, do których warto się stosować. Źle dobrane buty mogą popsuć nawet najbardziej stylowy ubiór.
Buty to wizytówka każdego mężczyzny, dlatego warto zainwestować w skórzane modele o klasycznym wzornictwie. Istnieje kilka rodzajów formalnego obuwia, które stanowią idealnie dopełnienie dla garniturowych stylizacji. Wśród nich są:
Oksfordy – ich cechą charakterystyczną jest zamknięta przyszwa, która jest częścią cholewki buta, znajdująca się nad przednią częścią stopy. Doszywa się do niej obłożynę – boczną część cholewki, na której umiejscowione są dziurki, przez które przechodzą sznurowadła. W bardziej formalnych butach obłożyna jest wszyta pod spód przyszwy, w mniej oficjalnym obuwiu, na wierzch. Oksfordy są najbardziej formalnymi butami męskimi. Jest to idealny wybór na wszelkiego rodzaju oficjalne wyjścia – na bale, przyjęcia weselne, bankiety, gale itp.
Lotniki – szyte z jednego kawałka skóry, z szwem na pięcie lub z boku buta. Fason ten jest jednym z najtrudniejszych do wykonania – aby but dobrze się prezentował, użyta do produkcji skóra musi być perfekcyjnie naciągniętą na kopyto. Lotniki to obuwie dla zwolenników minimalizmu, którzy ponad wszystko cenią sobie klasykę i elegancję.
Derby – obuwie z otwartą przyszwą. Charakteryzują się gładką formą bez elementów ażurowych, z masywnym kopytem. Są to uniwersalne buty, które bardzo dobrze prezentują się także w zestawach casualowych, m.in. z jeansami oraz kurtkami – skórzanymi, typu bomber, czy parkami.
Brogsy – z naszytymi noskami oraz dekoracyjnym dziurkowaniem. Elementem charakterystycznym brogsów jest sposób szycia cholewki oraz jej zdobienie. Ten typ obuwia może występować zarówno jako oksfordy, derby oraz monki.
Monki – z klamrami zamiast sznurowadeł. Są idealnym wyborem do mniej formalnych garniturów, a także do casualowych zestawów koordynowanych.
Pielęgnacja skórzanego obuwia
Eleganckie buty męskie powinny być w całości wykonane ze skóry, która dostosowuje się do indywidualnego kształtu stopy. Ponadto, naturalny materiał pozwala stopie oddychać, jest wytrzymały na rozciąganie, zginanie oraz deformacje. Na komfort noszenia ma wpływ nie tylko wierzchnia część obuwia, ale także cholewka z podszewką, pod podeszwka oraz wyściółka. Aby obuwie skórzane jak najdłużej nadawało się do noszenia, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację. Dobrze zaopatrzyć się w pasty oraz kremy (dobrane pod kolor obuwia), nabłyszczacze oraz środki impregnujące, które zapobiegają przemakaniu. W celu zabezpieczenia butów przed zdeformowaniem, dobrze przechowywać je z prawidłami lub wypełnić ich środek gazetami. Warto pamiętać także o regularnym wymienianiu wkładek, które zapewnią stopom odpowiednią higienę.
Kolor butów a garnitur
Przy komponowaniu formalnej stylizacji męskiej, ważne jest odpowiednie zestawienie kolorów i faktur poszczególnych elementów garderoby. Największe pole manewru daje garnitur w kolorze granatowym. Na bardziej formalne okazje najlepsze będą buty w klasycznej czerni, na mniej oficjalne spotkania można zdecydować się na obuwie brązowe lub bordowe. Do czarnego garnituru jedynym słusznym wyborem są buty w tym samym kolorze. W przypadku brązowego garnituru należy pamiętać, aby odcień obuwia był od niego ciemniejszy. Do grafitowej marynarki poleca się obuwie czarne lub burgundowe. Panom, którzy wybierają stylizację z klasycznym smokingiem, poleca się buty z zamkniętą przyszwą – lotniki lub typu oxford, wykonane na cienkiej skórzanej podeszwie.