Jakie zabiegi pomogą zredukować cellulit
22 maja 2017 |Cellulit nigdy nie doskwiera tak jak latem, gdy nadchodzi pora na krótsze sukienki, szorty oraz stroje kąpielowe. Próbujemy go zlikwidować „na szybko” gimnastykując się, aplikując specjalne kosmetyki oraz masaże. Niestety, żeby zredukować cellulit, walkę z nim trzeba rozpocząć dużo wcześniej: zmienić dietę, uprawiać sport i pić duże ilości wody. Alternatywą są też zabiegi medycyny estetycznej, takie jak karboksyterapia i kriolipoliza.
Cellulit to nieprawidłowe rozmieszczenie się tkanki łącznej, której towarzyszą zaburzenia przepływu krwi i limfy, a także odkładanie się złogów tłuszczu i ubocznych produktów metabolizmu. Nagromadzenie się komórek tłuszczowych sprawia, że pojawiają się niedobory tkanki łącznej. Powoduje to powstawanie, na skórze, nierówności w postaci grudek i zagłębień.
Za najważniejsze przyczyny powstawania cellulitu uważa się:
- podwyższony poziom estrogenów, dlatego występuje głównie u kobiet,
- predyspozycje genetyczne, jednak zazwyczaj nie wystarczą one, do pojawienia się objawów,
- dietę z wysoką zawartością węglowodanów, która powoduje zwiększoną produkcję tłuszczu w organizmie, a co za tym idzie, większe jego magazynowanie w warstwie podskórnej,
- wahania masy ciała, kiedy na zmianę tyjemy i chudniemy,
- siedzący tryb życia, a także praca w pozycji stojącej, które prowadzą do zastoju krwi i limfy w nogach, co z kolei powoduje obrzęk tkanki podskórnej,
- ciążę, podczas której zwiększa się poziom hormonów oraz dochodzi do zatrzymania wody w organizmie.
Z problemem cellulitu boryka się blisko 90 proc. kobiet. Problem jest spory, toteż w drogeriach dostępnych jest wiele środków antycellulitowych, których zadaniem jest wspomaganie walki z celllitem. W wielu gabinetach kosmetycznych można skorzystać z licznych zabiegów poprawiających stan skóry.
Karboksyterapia – metoda z użyciem dwutlenku węgla
Swoje metody na walkę z cellulitem ma także medycyna estetyczna. Jedną z nich jest karboksyterapia, która polega na podawaniu dwutlenku węgla, w sposób kontrolowany i bezpieczny, zarówno podskórnie, jak i śródskórnie. Specjalistyczny pistolet pneumatyczny umożliwia aplikację odpowiedniej ilości gazu, na właściwą głębokość, dzięki czemu zabieg jest komfortowy i bezbolesny dla pacjenta. Poza tym dyskomfort związany z nakłuwaniem skóry jest zmniejszony, dzięki szybkości, precyzji i powtarzalności wkłuć urządzenia.
Dwutlenek węgla po podskórnym podaniu rozbija mechanicznie złogi tłuszczowe, rozszerza naczynia krwionośne zwiększając przepływ krwi, co stymuluje metabolizm tłuszczu i dostarczania substancji odżywczych dla skóry oraz stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, które odpowiadają za elastyczność i napięcie skóry.
Gaz ten występuje naturalnie w organizmie, dlatego podany podczas zabiegu, wędruje do płuc i zostaje wydalony z organizmu w sposób naturalny, jako produkt wymiany gazowej.
Kriolipoliza – niska temperatura
Po zastosowaniu niskiej temperatury dochodzi do tzw. lipolizy, czyli rozpadu komórek tłuszczowych. Mają one niską odporność na zimno, dlatego lokalne ich podmrażanie może je całkowicie zniszczyć. Wykorzystuje to kriolipoliza, która polega na umieszczaniu na skórze urządzenia, które stopniowo pobiera ciepło z ciała, aż podskórna warstwa tłuszczu ulegnie zmrożeniu.
Zabieg jest bezpieczny, gdyż wywołuje selektywne uszkodzenie komórek tłuszczowych, nie naruszając przy tym otaczających tkanek. Pozostałości są naturalnie wchłaniane przez system metaboliczny i wydalane z organizmu. Dzięki specjalnej głowicy stosowanej np. w klinice Pulsmed, modelowane są okolice brzucha, ud, pośladków, bioder czy ramion. Efektem zabiegu jest redukcja cellulitu, a także ujędrnienie i napięcie skóry.
Liposukcja ultradźwiękowa
Nazywana jest najbardziej delikatną formą liposukcji. Tkankę tłuszczową usuwa się za pomocą delikatnej energii ultradźwięków, która nie oddziałuje na otaczające tkanki (nerwy, naczynia krwionośne czy tkankę łączną), a jedynie na tkankę tłuszczową.
Za pomocą liposukcji ultradźwiękowej można, w sposób nieinwazyjny, zredukować złogi tłuszczu i cellulit, które znajdują się w takich miejscach jak: brzuch, uda, talia, biodra, pośladki czy ramiona.
Masaż
Zabiegi antycellulitowe przynoszą jeszcze lepsze rezultaty, kiedy wykonywane są z masażem, gdyż pozwoli on w jeszcze większym stopniu zredukować cellulit. Poza tym masaż zmniejsza obrzęki, wygładza blizny i rozstępy. Zwiększa produkcję kolagenu i elastyny, a także powoduje lepsze wchłanianie kosmetyków.