Modnie i Zdrowo

Jak skutecznie rozgrzać się w zimie?

15 stycznia 2019 | Opracowanie Natalia Chrapek

Fot. Pixabay

Zimą organizm podatny jest na wychłodzenie, a co za tym idzie: infekcje, wirusy, osłabienie i zmęczenie. Wystarczy odpowiedni sprzęt i stosowanie sprawdzonych metod, aby go rozgrzać i czuć się dobrze. Podpowiadamy, jak chronić się przed zimnem po wyjściu z domu.

Specjalne tkaniny, oddychające i wodoodporne warstwy, rozgrzewające gadżety i sprawdzone strategie przetrwania stają się naszymi sojusznikami w walce ze śniegiem, mrozem i wiatrem. Dzięki nim nie będziemy już dygotać, nawet przy siarczystym mrozie.

Stylizacje „na cebulkę”

Ubiór „na cebulkę” to jeden z wielu sposobów ochrony przed bardzo niską temperaturą. Dodatkowe warstwy ubrań skutecznie ochronią nas przed mrozem, tworząc szczelną izolację. Pierwsza, najbliższa ciału, powinna być bielizna termoaktywna, np. z wełny owiec merynosów. Druga warstwa ma zapewnić nam ciepło, wygodę i komfort poruszania się. Warto więc wybrać odpowiednią grubość materiału, z którego uszyte są spodnie, sweter czy podkoszulek.

Trzecia warstwa ubrania powinna nam zapewnić ochronę przed porywistym wiatrem, silnym mrozem i deszczem. Izolację ciepła gwarantuje materiał, z którego odzież wierzchnia jest wykonana. W mieście wystarczy okrycie na bazie puchu i pierza, najlepiej po połowie każdego z tych składników. Jeśli wybieramy się na stok, lepiej wybrać opcję z watoliną.
Buty powinny obowiązkowo posiadać grubą podeszwę. Gdy nawet ona nie może zapewnić izolacji, wypełnijmy je wkładką ocieplającą. Trzeba też zadbać, by wilgoć nie dostała się do środka. Wychodząc z domu zimową porą nie możemy także zapomnieć o nakryciu głowy i szaliku. Trzeba też zadbać o dłonie.

Domowe sposoby na rozgrzanie organizmu

Aby zadbać o dobrą kondycję naszego organizmu zimą, powinniśmy spożywać więcej ciepłych posiłków bogatych w minerały i witaminy. Niezastąpione są w tym wypadku rozgrzewające zupy z dodatkiem m.in. imbiru, kurkumy, chili, goździków, czosnku i cynamonu. Tymi przyprawami możemy również przyprawiać inne potrawy, czyli warzywa, kasze, mięsa itp.

Picie zimnej wody zastąpmy ciepłą i herbatkami ziołowymi z dodatkiem cytryny oraz imbiru. Oto przykładowy przepis.

Herbata zielona z cytryną i imbirem:
łyżeczka zielonej herbaty,
skórka z cytryny,
plaster świeżego imbiru.
Składniki zalej wodą o temperaturze ok. 90 stopni (lekko przestudzona), parz pod przykryciem ok. 5 minut.

Odpowiednio doprawione herbaty są aromatyczne i smakują wybornie. Bardzo szybko odczujemy jak nas rozgrzewają, szczególnie nogi i dłonie. Pamiętajmy, że nawodniony organizm zapewnia dobre krążenie, a to z kolei gwarantuje nam komfortowe odczucie ciepła.

Ciepłe gadżety

W utrzymania ciepła zimą pomogą nam nie tylko odpowiednie ubrania czy sposoby odżywiania się, ale też gadżety rozgrzewające. Są to m.in. elektryczne koce, poduszki, podgrzewacze pod kubki, termosy i termofory.

Ten ostatni przedmiot jest skutecznym rozwiązaniem znanym od pokoleń. Starsi pamiętają niezbyt estetyczną gumową bańkę, w którą wlewało się gorącą wodę, a następnie zabierało przyrząd do łóżka. Dokąd woda nie wystygła było nam przyjemnie ciepło. Zasada działania termoforów nie zmieniła się do dziś, tyle, że teraz wyglądają bardzo korzystnie i są miłe w dotyku.