Modnie i Zdrowo

Na czym polega zabieg depilacji laserowej? Rozmowa z dr Agnieszką Koczynasz

9 grudnia 2016 | Ewelina Czyżewska

Dr n. med. Agnieszka Koczynasz. Archiwum A. Koczynasz

Depilacja laserowa to jeden z bardziej popularnych zabiegów medycyny estetycznej. Korzystają z niego zarówno panie jak i panowie. I  nie chodzi tu tylko o modę na gładkie ciało, ale również o względy higieniczne.  To co odróżnia laser od innych metod depilacji to przede wszystkim trwały efekt. By jednak zabieg był skuteczny i bezpieczny, warto przed jego wykonaniem porozmawiać z lekarzem, który ten będzie go wykonywał. O tym, na co zwrócić uwagę i jak przygotować się do depilacji laserowej, rozmawiamy z dr Agnieszką Koczynasz z Salonu Kosmetyki Laserowej w Rzeszowie.

Ewelina Czyżewska: Na czym polega metoda depilacji laserowej?

Dr n. med. Agnieszka Koczynasz: Jak już sama nazwa wskazuje – wykonujemy go przy pomocy lasera. Emituje on wiązkę intensywnego światła, które pochłaniane jest przez melaninę, czyli ciemny barwnik zawarty w skórze i łodydze włosa. Podczas oddziaływania impuls laserowy zmienia się w energię cieplną, co powoduje niszczenie mieszka włosowego, który odpowiedzialny jest za wzrost włosków.

Ile zabiegów należy wykonać, by efekt był trwały a depilacja skuteczna?

Konieczne jest wykonanie serii zabiegów, oczywiście w odpowiednich odstępach czasu. Najczęściej są to trzy lub cztery zabiegi, chociaż czasem trzeba wykonać ich pięć, sześć, a nawet siedem. Ilość zabiegów to kwestia indywidualna. Zależy przede wszystkim od tego, jaką część ciała depilujemy, ale również od wielkości owłosienia oraz struktury i koloru usuwanych włosów. Przy każdym zabiegu usuwamy ok. 30 procent włosów.  Więcej zabiegów musimy wykonać w sytuacji, gdy mamy do czynienia z zaburzeniami hormonalnymi np. w trakcie menopauzy. Ponadto na ciele znajdują się tzw. trudne miejsca, które są szczególnie wrażliwe. Są to  obszary hormonozależne, w których ta ilość zabiegów zawsze będzie większa. Dotyczy to m.in. włosków nad górną wargą lub na brodzie.

W jakich odstępach czasowych należy powtarzać zabieg depilacji laserowej?

Zabiegi powtarzamy co sześć lub osiem tygodni. To zależy od szybkości odrastania włosów. Jeżeli włosy nie odrastają, to nie ma potrzebnego światłowodu. Laser oddziałuje bowiem tylko na włoski, które są w fazie wzrostu, nie działa natomiast na te, które są w stanie spoczynku.  Najczęściej wygląda to tak, że na górnej wardze zabiegi powtarzamy co 6 tygodni, a na innych powierzchniach co 8 a nawet 12 tygodni.

Jakie włosy usunąć jest łatwiej, a które mogą sprawić problemy?

Najłatwiej usuwa się ciemne włosy na jasnej karnacji. Bowiem jasna skóra zawiera mniej melaniny, a dzięki temu, wyłapie dużo mniej energii niż włos. W przypadku ciemnej skóry, mamy sytuację, w której skóra przechwytuje często więcej energii niż włos, a co za tym idzie może dojść do poparzenia skóry. Ponadto trudniejsze do usunięcia zawsze będą włosy jasne i delikatne, a także włoski na twarzy, które wymagają przeprowadzenia większej liczby zabiegów.

 Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania zabiegu?

Tych przeciwwskazań jest dosyć dużo. Najważniejszym z nich jest opalona skóra, w której znajduje się bardzo dużo melaniny. Przy ciemnej karnacji jest to melanina naturalna. Natomiast w przypadku skóry opalonej, mówimy o tzw. melaninie niezwiązanej. Ponadto musimy pamiętać o tym, że skóra opalona – to już jest skóra poparzona. Zatem przykładając do niej laser wysokoenergetyczny, poparzymy ją po raz drugi. Pod żadnym pozorem nie możemy nakładać poparzenia na poparzenie. Przeciwwskazaniem do depilacji laserowej, jest również używanie między zabiegami, depilatorów, wosku czy wyrywanie włosków pęsetą. Usuwając włos w ten sposób, jednocześnie usuwamy światłowód, który przewodzi energię w głąb skóry do mieszka.

Przeciwwskazaniem do depilacji jest również podrażniona skóra, wszelkie alergie na światło, ciąża i laktacja. Ponadto czynnikami dyskwalifikującymi są również choroby skóry takie jak bielactwo czy łuszczyca oraz nowotwory. Depilację trzeba też odłożyć u osób z aktywną opryszczką. Przeciwwskazaniem względnym natomiast, jest padaczka. W przypadku pacjenta chorego na epilepsję, w trakcie zabiegu musi obecny być lekarz.

Czy leki brane przez pacjenta oraz stosowane przez niego kosmetyki, mogą mieć wpływ na efekt depilacji?

Oczywiście, bo wiele z nich może wchodzić w reakcję ze światłem. Duże obawy mam także w sytuacji, gdy pacjenci zażywają jakieś zioła lub używają kosmetyków ziołowych, które podobnie jak leki, mogą źle reagować w kontakcie z laserem. Możemy tu wymienić dziurawiec, nagietek i preparaty zawierające betakaroten. Nie zaleca się również używania kosmetyków, które są mocno koloryzowane i o intensywnym zapachu. Mogą one, w kontakcie z laserem, doprowadzić do powstawania na skórze odbarwień i plam. Zatem osoby, które decydują się na zabieg depilacji laserowej, powinny stosować kosmetyki bezzapachowe i niekoloryzowane.

Jak należy przygotować się do zabiegu depilacji laserowej?

Zanim wykonam zabieg, z każdym pacjentem rozmawiam. Opowiadam na czym ten zabieg polega oraz informuję o wszystkich przeciwwskazaniach i skutkach ubocznych, które może ten zabieg wywoła. Ponadto muszę wiedzieć czy dana osoba leczy się przewlekle i czy ma alergie, które mogą być przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu.

Przed zabiegiem musimy również zadbać o stan skóry. Musi być gładka, czysta, bez zmian ropnych czy alergicznych. W miejscu depilacji, nie może być nawet zaczerwieniona. Jeżeli skóra jest przesuszona, należy ją najpierw odpowiednio nawilżyć i natłuścić.

Kiedy najlepiej zdecydować się na depilacje laserową?

Depilację lepiej wykonywać w sezonie zimowym niż letnim. Chodzi oto, żeby skóra nie była opalona. Aczkolwiek przy ciemnej karnacji zdarza się, że opalenizna na nogach utrzymuje się nawet przez dwa lata. Jeśli chcemy poddać się zabiegowi depilacji w lecie, powinniśmy zasłaniać ciało przed słońcem i stosować kremy z wysokim filtrem.

Kto powinien wykonywać depilację laserową?

W Polsce nie ma w tej kwestii unormowań prawnych. Jest to jednak zabieg z zakresu medycyny estetycznej, dlatego raczej powinien wykonywać go lekarz. Są również gabinety, w których ten zabieg wykonują kosmetyczki. Warto jednak sprawdzić opinie czy są to osoby doświadczone i kompetentne. Doświadczona kosmetyczka świadoma jest bowiem konsekwencji źle wykonanego zabiegu. Podobnie jak lekarz, powinna przeprowadzić wywiad z pacjentem, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.

Jakie mogą być skutki uboczne depilacji laserowej?

Każdy zabieg wywołuje stan zapalny. Są to poparzenia różnego stopnia, przebarwienia i plamy na skórze. Najczęściej jednak są to zmiany odwracalne. Delikatne poparzenia złagodzimy i wyleczymy przy pomocy zabiegów pielęgnacyjnych. Głębsze, wymagają czasem zastosowania antybiotyku. Najlepiej goi się skóra na twarzy, gorzej na plecach czy nogach.

Koszt wykonania zabiegu depilacji laserowej?

Koszt wykonania zabiegu uzależniony jest od rodzaju oraz wielkości depilowanej powierzchni, a także od czasu jego trwania. Duże znaczenie ma również to jak pacjent znosi sam zabieg, bo nie jest to tak do końca zabieg bezbolesny – odczuwalne może być uczucie szczypania, swędzenia lub pieczenia. Teraz praktycznie każdy laser wyposażony jest w funkcję chłodzenia, co przynosi ulgę, ale jeśli ktoś jest bardzo wrażliwy możemy do zabiegu znieczulić. Wtedy pół godziny lub godzinę przed zabiegiem w miejsce depilacji nakładamy krem znieczulający.